Manuálterápia

1. Mit jelent a manuálterápia?

A rendelőben sokszor halljuk ezt a kérdést: "Mi a manuálterápia?". A gyógytorna fogalmával általában mindannyian tisztában vagyunk, a manuálterápiával azonban már kicsit más a helyzet. Többen úgy gondolják, hogy csontkovácsolás, mások úgy vélik, a masszázs egyik változata, ezek azonban téves elképzelések. Valójában a manuálterápia olyan kézzel végzett kezelést jelent – manipuláció, mobilizáció, masszázs kombinációja –, amely enyhíti:

  • a testünk mozgató- és támasztórendszerének fájdalmait,
  • csökkenti a gyulladást,
  • elősegíti a szövetek regenerálódását,
  • továbbá az ízületek stabilizálására,
  • valamint lazításra is alkalmas.

Az eljárás ősi gyógymódokon alapul, miközben a modern orvoslás eszköztárát is felhasználja.

Emellett a manuálterapeuta mindig szorosan együttműködik a beteggel, egy-egy kezelés során a szakember speciális, mobilizációs fogásokkal enyhíti a panaszokat, többek között úgy, hogy ellazítja a merev, görcsös testrészeket. Érdemes tudni, hogy egyes manuálterápiás kezelésekkel akár évek óta fennálló panaszokat is meg lehet szüntetni.

Manuálterápia Budapest
Stecco módszer

2. A manuálterápia célja

  • a mozgásszervi problémák kezelése, a mozgásszervi funkciók javítása;
  • a visszafordítható funkcionális problémák kezelése;
  • a fájdalomcsillapítás;
  • az izomegyensúly helyreállítása, a beszűkült és fájdalmas ízületi mozgástartomány kezelése;
  • és nem utolsósorban a közérzet javítása.

3. Milyen panaszokkal keressünk fel manuálterapeutát?

  • Váz- és izomrendszerben tapasztalt fájdalom esetén – például nyak-, térd- vagy derékfájdalom
  • Mozgástér beszűkülése miatt
  • Ízületi panaszokkal
  • Sportsérülésekkel
  • Porckorongsérv, gerincferdülés esetén
  • Különféle sérülések utókezelése miatt
  • Ha végtagokba sugárzó fájdalmat, végtagzsibbadást tapasztalunk
  • Mozgásszervi eredetű szédülés, fejfájás esetén
  • Krónikus problémák
  • Belső szervi panaszok

Tegye meg az első lépést az egészség felé!

Állapotfelmérés menete

4. Hogyan épül fel a manuálterápiás kezelés?

  1. Az első találkozásnál a páciensekről pontos és részletes állapotfelmérés készül – itt rákérdezünk a múltban történt sérülésekre, műtétre, fájdalmas időszakokra, egészen a születéstől kezdve. Beszélgetés közben addig nyomozunk, és keressük az összefüggéseket, amíg meg nem találjuk a kapcsolatot a jelen panaszok és a múltban történt traumák között. Így a tünetek ismeretében mindenki a lehető leghatékonyabb kezelést kapja.
  2. Ezután speciális, funkcionális vizsgálatokkal teszteljük a páciens fájdalmas mozgásait.
  3. Ennek alapján felállítunk egy funkcionális diagnózist, amelynek segítségével elkészítjük a kezelési tervet. Tehát az adott kezelési módszer kiválasztásában fontos tényező az alapos, feltáró beszélgetés és a fizikális tesztekre adott reakció.
  4. A kezelési stratégia felállítását a kiválasztott módszer alkalmazása követi, közben a változásokat folyamatosan teszteljük. Amennyiben javulást észlelünk, akkor jöhet a gyógytorna, amit később otthon is folytatni kell. Ha pedig nem történt javulás az állapotban, akkor egy újabb kezelési tervet készítünk, amit az előzőekben leírt folyamat alapján lépésről, lépésre folytatunk.
Mulligan manuálterápia Budapest
Mulligan módszer

5. Milyen manuálterápiás irányzatokat használunk a rendelőben?

Érdemes tudni, hogy számos manuális technika létezik, az alábbiakban azokat soroljuk fel, amelyeket a rendelőnkben is alkalmazunk.

  • VCT módszer: Viszcerális terápia, ami a belső szervi problémákat kezeli.
  • Maitland koncepció: A gerinc és a végtagok ízületeinek, izmainak és idegeinek vizsgálatára kifejlesztett, speciális fogásokat alkalmazó kezelési módszer.
  • Mulligan koncepció: A manuálterapeuta az ízület helyzetét korrigálja míg a beteg ezzel egy időben a kezelt ízületet aktívan, a megfelelő irányba mozgatja.
  • McKenzie módszer: A terápia alapja, hogy ha bizonyos testtartások, vagy mozgásformák fájdalmat okoznak, akkor egyes mozgásokkal, azok ismétlésével azt meg is lehet szüntetni.
  • Barvicsenko-féle módszer: Főleg az ízületi problémák kezelésére alkalmas, ezek manuális mobilizálásával igyekszik helyreállítani az ízületek mozgásdinamikáját, eredeti statikáját vagy funkcióját.
  • Stecco féle fascia manipulációs módszer: A kezelés a fasciát (kötőszöveti rendszer) célozza meg, melynek során helyreállítjuk a kialakult diszfunkciót – például a fejfájást, az ízületi bántalmakat vagy egyes belső szervi problémákat.

6. Melyik manuálterápiás technika lesz hatásos?

Mivel a fenti módszerek működési elve különböző, ezért az adott probléma típusától függ, hogy melyiket érdemes alkalmazni. Fontos tudni, hogy minden manuális technikának megvan a maga helye és szerepe, éppen ezért mindig egyénre szabva alkalmazzuk őket.

Ahhoz, hogy jobban megértsük az egyes módszerek működési elvét, testünket az alábbi lovaskocsival hasonlítjuk össze.

Csontok Ízületek Izmok Fascia Agy
Fogathajtó
fascia (kötőszövet)
Utas
központi idegrendszer
Hintó váz
csontok
Kerekek
ízületek
Lovak
izmok
Ha gyenge az izom

Egy sérülés vagy egy műtét utáni rehabilitáció során az izmok megerősítésének rendkívül fontos szerepe van. Vannak olyan módszerek, amelyek kifejezetten az izmokra hatnak – ilyen a mozgásterápiás módszerek vagy a gyógytorna. Tehát, ha a lovak megerősödnek, akkor nem jelent számukra problémát az, hogy elhúzzák a hintót.

Ha a csont sérült meg

Zúzódással és töréssel járó sérülések esetén a legfontosabb a csont és az őt körülvevő ízület mozgásának helyreállítása. Bizonyos manuálterápiás módszerek – például McKenzie, Maitland, Mulligan, stb. – az ízületek és a csontok oldaláról vizsgálják és kezelik a problémát. Márpedig, ha a csontok és az ízületek jól működnek, akkor a hintó is könnyedén továbbhaladhat.

Ha kificamodott az ízület

Az ízületek gyakori sérülése a ficam vagy a rándulás – ilyen esetben az a legfontosabb, hogy a sérült ízületek ismét megfelelően mozogjanak. A csontok sérüléséhez hasonlóan itt is ugyanazok a terápiák jelenthetnek megoldást: például a McKenzie, a Maitland vagy a Mulligan technika. Ezen módszerek segítségével a meghibásodott hintó kerekét megjavítják, ami így tovább folytathatja útját.

Ha a kötőszövet befeszült

Krónikus panaszok esetén – amikor igazából nincs sérülés és a fájdalom spontán jelentkezik – gyakran vezérlési hiba húzódik a háttérben. Képzeljük el, hogy a lovak túlterheltek, és a hintó kereke is meghibásodik, mert a fogathajtó letér a hintóval a kitaposott útról.
A Stecco módszer segítségével a fascia oldaláról közelítjük meg a problémát, azaz a fogathajtóra próbálunk hatni. Ha ugyanis a fogathajtó a lovakat a kitaposott úton tudja tartani, akkor a hintó gördülékenyen halad előre, a lovak pedig könnyebben húzzák a terhet.

Ha az idegrendszerrel van probléma

Mindig az utas határozza meg az útirányt, amit a fogathajtónak ad parancsba. Ebből következik, hogy ha a kettőjük közti kommunikáció nem megfelelő, akkor a hintó rossz irányba fog haladni. Ebben az esetben a fogathajtó és az utas kapcsolatát kell helyreállítani. Erre léteznek olyan speciális technikák – például neurodinamika, Neuro-mozgáskorrekció, kognitív viselkedésterápia – amelyek a központi- (agy,gerincvelő) és a perifériás idegrendszerre vannak hatással.

7. A manuálterápiás kezelés előnyei

  • Természetes módszer, mellékhatások nélkül
  • Nem igényel gyógyszeres kezelést
  • A kezeléseknek azonnal van hatásuk
  • A legtöbb esetben a gyógyuláshoz nincs szükség túl sok, vagy gyakori kezelésre

8. Mikor forduljunk orvoshoz, és mikor manuálterapeutához?

Mozgásszervi sérülések esetén mindenképpen érdemes kikérni egy mozgásterapeuta – gyógytornász vagy manuálterapeuta - véleményét, mert amellett, hogy szakszerű választ kapunk a kérdéseinkre, az orvosokat is tehermentesíthetjük. Ráadásul gyakran előfordul, hogy például egy kisebb sportsérülés esetén az orvos felír egy gyulladáscsökkentőt, kapunk egy rögzítőt vagy egy fáslit, és ebben a helyzetben konzerválják az adott sérülést, ettől azonban az igazi, valódi gyógyulás nem indul el. Hiszen az ízület a mozgások által kalibrálja be, hogy pontosan hová kell „visszafejlődnie”, ezért csak szakszerű ellátással képes megfelelően regenerálódni, ebben egy mozgásterapeuta tud nekünk a legtöbbet segíteni.

Tehát akkor forduljunk orvoshoz, ha súlyos a sérülésünk, vagy, ha a sérülést követően, két nap után egyre erősebb fájdalmaink vannak, az érintett terület belilul és megdagad. Ilyen esetben röntgen és/vagy MR felvétel segítségével dönti el az orvos, hogy indokolt-e a műtét vagy sem.

McKenzie manuálterápia Budapest
McKenzie módszer

9. Gyógytorna, manuálterápia: A kettő együtt sokkal hatékonyabb lehet

Derékfájdalommal kapcsolatban a kutatási eredmények a következő megállapításra jutottak: Amennyiben a vizsgálatok során nem derül ki, hogy mitől fáj a derekunk, akkor a gyógytorna segít abban, hogy jobban érezzük magunkat, azonban az nem garantált, hogy általa minden panaszunk meg fog szűnni. Éppen ezért ilyen esetben a legjobb választás a gyógytornával kombinált manuálterápia.

10. Mi a különbség a manuálterápia és a csontkovácsolás között?

Manuálterápia során – ahogyan azt már fentebb említettük – egy alapos kivizsgálás után állítja fel a szakember a funkcionális diagnózist, amely alapján kezelési tervet készít. A kezelés intenzitása egyénre szabott, ezt mindig a páciens állapota határozza meg.

Manuálterápiás kezelés a gyakorlatban

Érdemes tudni, hogy manuálterápiát csak főiskolát végzett gyógytornász vagy orvos végezhet, a csontkovácsolással – amely népi hagyományokra épül – viszont más a helyzet, hazánkban ugyanis nem létezik az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat és az Orvosi Kamara által elismert csontkovács képzés. Vannak ugyan hosszabb-rövidebb ideig tartó (2-3 napos!) tanfolyamok, ám ezeket bárki elvégezheti, nem szükséges hozzájuk szakirányú végzettség.

Csontkovácsolás esetén, megfelelő szakmai ismeretek hiányában általában elmarad a vizsgálat előtt végzett alapos állapotfelmérés. Ráadásul a csontkovácsok hirtelen, gyors manipulációval kezelik a fájdalmas területet – kevésbé- vagy egyáltalán nem veszik figyelembe az alapproblémát –, ami a tüneteket enyhítheti ugyan, ám a beavatkozás komoly kockázatot jelenthet a páciens számára – csonttörés, keringési zavar, bénulás alakulhat ki, sőt akár életveszélyes is lehet az eljárás.

Éppen ezért legyünk nagyon körültekintőek, mindig csak megbízható, megfelelő végzettséggel rendelkező szakemberhez forduljunk a problémánkkal!

11. Manuálterápia Budapest

Két magánrendelőnkben is várjuk a gyógyulni vágyókat:

  • Budapest, 11. kerület - Újbuda, Bocskai út 31.
  • Budapest, 14. kerület - Zugló, Stefánia út 9.

12. Manuálterápia árak

Az első lépés minden esetben az Állapotfelmérés, melynek időtartama 60 perc.
Ennek költsége 17.000 Ft.
Szenior és vezető gyógytornásznál 22.000 Ft.
Az Állapotfelmérés magába foglalja a konzultációt, vizsgálatot és kezelést.

A további kezelések 50 percesek és 17.000 Ft kerülnek.
Szenior és vezető gyógytornásznál 20.000 Ft.

Paulin Andrea

Paulin Andrea

2024. február 23.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Csípőprotézis műtét után fordultam a Sherlock Rehab egyik vezető gyógytornászához, mivel a műtét után több hónappal még mindig voltak fájdalmaim. 2-3 manuálterápiás kezelés után teljesen helyrejöttem, és azóta is jól vagyok. Bár ezek a kezelések nem mondhatóak kellemesnek, de hatásosságuk miatt csak ajánlani tudom mindenkinek.
Bauer Józsefné

Bauer Józsefné

2024. február 2.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Évek óta küzdök térd ízületi problémával. A gyógyszeres kezelések ideig óráig segítettek, de mindig visszatért a fájdalom. 2023 november elején nagyon erős térdfájdalmam volt, a járás is nehézségeket okozott. Ismerős ajánlására kerestem fel a Sherlock Rehabot.Nagyon hamar kaptam időpontot Meszéna Erzsébethez. nagyon kedves és körültekintő ellátásban volt részem. 4 alkalmas kezelés után eltűnt a fájdalom, sőt azóta ismét tudok zumba goldra járni. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki hasonló problémával küzd. Bauer Józsefné
Németh Orsolya

Németh Orsolya

2023. szeptember 25.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Hónapok óta keresem a megoldást a térdfájdalmaimra, mindenki mást mondott, de segíteni senki nem tudott. A Sherlock Rehabsnál 2 kezelés után megszűnt a fájdalmam. Köszönöm, Ajna
Kovács Oszkár

Kovács Oszkár

2023. május 22.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Évek óta fájt a hátam, a lapockacsúcsok alatt és már az első kezelés után megszűnt a fájdalom. Olyan bajaimat tudta kezelni a terapeuta, amikről nem is gondoltam, hogy köze lehet mozgásszervi problémákhoz.
Langer Balázs

Langer Balázs

2022. június 8.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Már 1-2 kezelés után sokat javult a térd és csukló fájdalmam, csak ajánlani tudom a csapatot. Maximálisan felkészültek, kedvesek, jófejek.
Svábné Joó Enikő

Svábné Joó Enikő

2022. január 22.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Ajánlás alapján mentem a Sherlockba. Több éve tartó deréktáji fájdalommal, ami nem függ egyértelműen össze mozgással. Az első kezelés nem volt fájdalommentes, de megérte mert a korábbi fájdalom minimálisra csökkent. Köszönöm
Kővári Gábor

Kővári Gábor

2021. november 24.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Baráti ajánlásra -egy próbát megér alapon- voltam manuálterápiás kezelésen. Már az első alkalommal kiderítették a fájdalom igazi okozóját, amire azelőtt senki sem gondolt. Profi hozzáállás, szakértelem, enyhülő panaszok! Köszönöm!
Barlangos István

Barlangos István

2021. május 26.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
40+ évesen elkezdtem futogatni, a tapasztalatlanságom és elszántságom pedig egy csonthártya gyulladással jutalmazott. 🙂Évekig küszködtem ezzel, de mindig kiújult pár alkalom után, még a terápia közben is. Szerencsére Csilla és Jocó nem adták fel, kinyomozták, hogy egy 15 évvel ez előtti trauma okozta ezt. Pénteken pedig végre tudtam egy akkorát szaladni, ami után ugyan volt minden bajom, de a lábam tökéletesen bírta! 😀 Visszadtátok nekem a lehetőséget egy egészségesebb élethez, köszönöm!
Bódy Katalin

Bódy Katalin

2021. február 18.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
fb
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Tapasztalatom a nyakammal ami rohadtul fájt és kisugárzott a karomba és kb.csak fekve volt jó de akkor sem.
Volt cicahát gerincnyújtás mellizom nyújtás teniszlabda...jobb lett de nem tökéletes.
Aztán rátaláltam Sherlockra Olosz Józsefre nem a Baker Street 221B be, hanem sokkal közelebb 😀 és kinyomozta 🕵‍♂️, hogy ez bizony a lassan 20 évvel ezelőtti császáros hegemtől van.
Azt eddig is tudtam hogy a hegek prioritást élveznek egy kezelésben, viszont most meg is tapasztalhattam. S lám nem fáj a nyakam nem sugárzik a karomba. Kb. a nyakamhoz nem is nyúlt 'Sherlock' 😀🕵‍♂️
Köszönöm Olosz József 😊
Opra Nikoletta

Opra Nikoletta

2018. július 16.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
fb
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Évek óta tartó hátfájdalmat mulasztottak el Jocó ellentmondást nem tűrő kezei, csak ajánlani tudom bátran mindenkinek! Ja, és a kávé is király! :)

Időpontfoglalás X

Az alábbi lehetőségek közül választhat:

Online időpontfoglalás Visszahívást kérek

Panaszai alapján a legmegfelelőbb szakembert választjuk ki és visszahívjuk Önt.


Telefon: +36 70 701 5643

Telefonos ügyintézőnk hétköznapokon
8:00 - 17:00 között várja hívását.


X Időpont lemondás
Név: *
E-mail: *
Telefon: *
Helyszín:
Térkép
Térkép
Tünetek: *

Köszönjük megtisztelő bizalmát!
Hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Sikeres időpontfoglalás!

Megerősítő emailt küldtünk, melyben további
fontos tudnivalók vannak a kezeléssel kapcsolatban.
Kérjük, olvassa át figyelmesen.

1Terapeutaválasztás

Glázer Patrícia

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Tiba Fanni

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Szabó Réka

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Pinczi Annamária

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Meszéna Erzsébet

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Jákob Zsuzsanna

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Kemény Botond

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Szabó Klára

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Zsemler Tibor

gyógymasszőr

PEST XIV. bemutatkozás

Józsa Beáta

szenior gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Vaski Sára

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Moldoványi Márton

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Olosz József

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Horváth Noémi

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Kodak Adrienn

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.
Glázer Patrícia - gyógytornász

Glázer Patrícia - gyógytornász

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 11. kerület - Újbuda,
Bocskai út 31.
2. emelet 2. ajtó
Kapucsengő: 8
Lift: van
Parkolás Az épület mögött, az Edömér utcában könnyen lehet parkolni.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 14. kerület - Zugló,
Stefánia út 9.
1. emelet 3. ajtó
Kapucsengő: 14
Lift: van
Megközelítés Bejárat a Besnyői utca felől.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés