A Rehabilitáció ABC-je: Mit, Mikor és Hogyan?

1. Mikor van szükség rehabilitációra?

Azokban az esetekben van rá szükség, amikor egy sérülés vagy egy műtét miatt elveszítjük a szabad mozgásunkat, legyengül az izomzatunk és hiányossá válnak a képességeink vagy akár az önellátásunk.

Leggyakrabban ficamok, törések, szalagszakadások, porcsérülések után segítünk a személyre szabott kezelésekkel pácienseinknek, akár műtéten estek át vagy akár anélkül gyógyulnak. A rehabilitáció során a legfrissebb nemzetközi és hazai protokollok alapján, a lehető legnagyobb kíméletességgel és odafigyeléssel végezzük a gyakorlatokat.

A kezelések célja a lábadozási idő minimalizálása, a gyógyulás felgyorsítása és a fájdalom csökkentése.

2. Sportrehabilitáció

A sportsérülések két fő kategóriáját kezeljük: akut és fáradásos.

Az előbbit egy egyszeri sérülés (ficam, zúzódás, rándulás, szakadás, törés) okozza, az utóbbit pedig hosszas, folyamatos terhelés előzi meg. Mind a két esetben elengedhetetlen a pontos diagnózis és a körültekintő kezelés. A diagnózis felállításában valós segítséget tudunk nyújtani a speciális mozgás tesztjeinkkel, manuális vizsgálatunkkal és indokolt esetben javasoljuk az orvos bevonását vagy a képelakotó diagnosztika használatát (pl. röntgen, MRI, ultrahang).

Rendelőinkben segítünk visszaállítani a sérülést megelőző állapotot, javítjuk az állóképességet és a test stabilitását. Célunk, hogy sportolóink minél hamarabb visszatérhessenek a pályára és felkészültek legyenek az újabb sérülések megelőzésére is.

A sportrehabilitáció legfontosabb része a sérülés okának feltérképezése. Lehet, hogy az aktuális sérülést egy korábbi, több éves múlttal rendelkező trauma váltotta ki. Ebben az esetben feltétlenül kezeljük mindkét problémát.

Sportsérülés utáni gyógytorna
Sportsérülés utáni gyógytorna

3. Műtét utáni rehabilitáció

A műtéten átesett pácienseket a varratszedés után várjuk elsőnek a rendelőinkben, illetve, ha tervezett műtétről van szó, akkor már a műtét előtt is segítséget nyújtunk az fizikai állapot javításában. A műtét utáni felépülés felgyorsítható azáltal, hogy a szövetek és az ízületek kellőképpen roborálva voltak műtét előtt, akár csak 2-3 alkalommal.

A műtét utáni rehabilitáció során nagyon fontos szerep jut a gyógytornának, az azt kiegészítő manuálterápiának és az esetleges fizikoterápiának, masszázsnak.

A manuálterápia nagy mértékben segít, hogy leépítsük a sérülés miatt kialakult kompenzáló mozgások által kialakult szövődményeket, így teljesértékűvé tudjuk tenni a gyógyulást és megelőzzük, hogy hosszú távon se jelenjen meg a test más pontján túlterhelés vagy gyengeség.

Alsó végtag manuálterápiás kezelése

A rehabilitáció elején az orvossal együttműködünk. Mivel az orvos tudja pontosan, hogyan sikerült a műtét, ezért ő mondja meg azt is, hogy mikor, milyen mozgásfunkciókat kell elérni, mi pedig ezt segítjük. Ahogy a páciens állapota javul, az orvos kilép a közös munkából, legközelebb kontrollra várja vissza a pácienst. Nekünk pedig addig van szerepünk, amíg megfelelően helyreáll a mozgásfunkció, ekkor a páciens már zavartalanul visszatérhet a hétköznapi életbe vagy a korábbi sportaktivitáshoz.

4. Fontos az időzítés!

A gyorsabb és hatékonyabb gyógyulás érdekében, műtét után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt. Ahhoz, hogy megértsük ezt, elég, ha megnézzük, hogyan viselkednek az állatok egy sérülés esetén:

Vegyünk például egy kutyát, akinek fáj a lába, ezért nem tud rálépni, és három lábon próbál közlekedni. Azonban amint tudja, abban a pillanatban leteszi a földre az érzékeny mancsát. Nem lép rá, de megérinti vele a talajt, pár nap múlva kissé ránehezedik, sántít ugyan, de használja. Majd egyre többször rálép és végül már bicegés nélkül képes futni.

És mit csinálunk mi, emberek egy bokaficam után? Rögzítjük és pihentetjük mondván: „hadd gyógyuljon”. A probléma viszont az, hogy a rögzítéssel és a túlzott pihentetéssel a gyógyulási folyamat elakadhat, ami később szövődményekhez vezethet. Bár a célunk rögzítéssel támogatni a gyógyulást és kivédeni az esetleges sérüléseket, de ezzel sok esetben inkább hátráltatjuk azt.

Fő mottónk: „Használni kell, de nem szabad túlterhelni!”

Akut sérülés esetén a kezdő lépéseket önállóan is megteheti a páciens, hogy minél hamarabb elkezdődjön a gyógyulás. Ezeket összeszedtük egy csokorba az egyik cikkünkben.

5. Mikor szabad elkezdeni?

Az egyik feladatunk, hogy meghúzzuk a határt, ami azt jelenti, hogy nem szabad túl korán terhelni a sérült testrészt, viszont az első pillanattól kezdve használni kell. Egy enyhébb lábsérülésnél példát vehetünk a fent említett kutya esetéről, aki ösztönösen, egyre jobban terhelte a végtagját, mindig csak annyira, amit még éppen elbírt. Ezt hogyan alkalmazhatjuk a gyakorlatban?

Ezt egy bokaficammal tudom a legjobban szemléltetni. A gyorsabb gyógyulás érdekében, egy rövidebb pihenő után próbáljuk meg óvatosan terhelni a fájós lábunkat. Ehhez az első nap például csak fogmosás közben tegyük le a talajra a talpunkat, a második nap pedig finoman nehezedjünk rá a lábunkra – a fokozatosság elve alapján, lépésről, lépésre haladjunk

Mi is ennek az elvnek az alapján vezetjük a pácienst: napról napra egyre nehezebb, összetettebb feladatot adunk. Nem baj, ha közben kicsit fáj, mert csak így lehet megfelelő ütemű a gyógyulás, így érhetjük el minél előbb a kitűzött célt.

Tegye meg az első lépést az egészség felé!

Állapotfelmérés menete

6. Egyedi esetek

Természetesen nincs két egyforma sérülés, nincs két egyforma bokaficam. Lehet, hogy az egyik két nap alatt regenerálódik, a másiknak meg egy hónap is kell, hogy meggyógyuljon. Ezért hiába mondja a protokoll azt, hogy két hétig ne használjuk a fájós lábunkat, amikor az két nap alatt is helyre jöhetett volna. Láthatjuk tehát, hogy a teljes regenerálódás nagyon egyénfüggő, ezért a gyógytornászaink feladata az is, hogy például ilyen esetekben meghatározzák, mikor és mennyire szabad terhelni a sérült lábat.

7. Szövődmények ellen

A jól felépített rehabilitációval megelőzhetőek az esetleges szövődmények és gyorsabb lesz a funkció visszaszerzés is. Ha például hosszú ideig nem használunk egy ízületet, akkor irreverzibilis adhézió – visszafordíthatatlan összenövés – vagy funkcióvesztés alakul ki. Ezeket a folyamatokat nagyon nehezen vagy egyáltalán nem lehet visszafordítani önállóan.

8. Az első lépés az Állapotfelmérés

Az első kezelés során felmérjük a páciens állapotát, melynek szerves része a korábbi események és az aktuális sérülés módjának, idejének vagy az esetleges műtéti beavatkozás típusának, azok szövődményeinek feltérképezése.

Rehabilitáció előtti vizsgálat
Rehabilitáció előtti vizsgálat

Ha valami nem egyértelmű, akkor az orvosi zárójelentés segítségül szolgálhat, de egy jól informált páciens megfelelően el tudja mondani ezeket a gyógytornásznak. A kikérdezéskor sorra vesszük a korábbi sérüléseket, kísérő fájdalmakat, betegségeket, majd a vizsgálattal folytatjuk. Végül összesítjük a vizsgálati eredményeket és felépítjük a kezelési tervet, ami a rehabilitáció fő vázát adja. A rehabilitációba továbbá az is beletartozik, hogy a páciens önállóan végez otthon gyakorlatokat és időről időre fokozza az aktivitását, hogy visszanyerhesse a bizalmát a saját testében.

9. Mennyi időt vesz igénybe a gyógyulás?

Függ a műtéttől és maga a sérülés mértékétől is. Általánosan elmondható, hogy például egy keresztszalag pótlás után 6-12 hónap is lehet a rehabilitáció ideje. Tehát fel kell rá készülni, hogy egy komolyabb beavatkozás hosszabb terápiát igényel.

Egy artroszkópos térdműtét már rövid távú rehabilitációt igényel – mivel itt nincs nagy vágás, ezért 2-3 hét alatt teljes gyógyulás várható. A bokaficam viszont akár pár nap alatt is meggyógyult.

Közép távú, azaz 2-3 hónapos rehabilitációra csonttörés esetén lehet számítani, abban az esetben, ha elhúzódik a gyógyulás. Miután leveszik a gipszet – a hathetes csontgyógyulás után –, és megfelelően összeforrt a csont, akkor nem lesz probléma a további regenerálódással sem, ami viszonylag gyorsan megtörténik. Azonban előfordulhat, hogy fél-egy évvel a gipszlevétel után is úgy érzi a páciens, hogy érzéketlen-, vagy éppen időjárásra érzékeny-, esetleg feszül az érintett terület. Ilyenkor ez a mondat hangzik el a leggyakrabban: „A sérült kezem másabb, mint a másik.” Az előbb említett tünetek a hegesedés miatt jelentkeznek, amelyen manuálterápiával lehet segíteni. Érdemes tudni, hogy hegesedés során a kötőszövet leragad, mert megváltozik a benne található hialuronsav minősége és mennyisége. A hialuron, azaz a kenőanyag az egész kötőszöveti rendszerben megtalálható, segíti annak csúszását, olajozottabb működését.

Műtét utáni térd mobilizáció

10. Mi történik, ha kihagyjuk a rehabilitációt?

Ha kellően bátrak vagyunk, figyeljük a testünk reakcióit, és próbálkozunk a mozgással, akkor azzal elkerülhetőek a szövődmények. Akkor van baj, ha műtét után teljesen elhagyjuk magunkat, kétségbeesve arra hivatkozunk, hogy betegek vagyunk, csak fekszünk az ágyban és két hétig nem használjuk a testünket. Ilyenkor hegesedések és visszafordíthatatlan állapotok alakulhatnak ki.

11. Mi lesz a műtéti heggel?

Műtét után, a varratszedést követően fontos karbantartani a műtéti heget. Ezt elsősorban rendszeres testmozgással lehet elérni, ami azt jelenti, hogy minden nap tornázni kell. Amennyiben ez egyedül nem megy, akkor tanácsos szakemberhez fordulni, hasznos, ha van egy motiváló személy, aki segít.

És még egy dolog, amit fontos megemlíteni: a császármetszés után maradó műtéti heg miatt nem kell aggódni, a szülést követően elegendő másfél-két év után elmenni egy manuálterapeutához, aki kézzel meg tudja állapítani, hogy vannak-e összenövések az adott területen.

Műtéti heg kezelése viszcerális módszerrel

Ne feledjük, hogy mindig hagyni kell elegendő időt a gyógyulásra, császármetszés után például legalább két év, mire a szövetek teljesen regenerálódnak.

12. Amivel mi nem foglalkozunk

Olykor felkeresnek minket “visszafordíthatatlan” betegségekkel is, mint a reumatoid artritisz, Sclerosis Multiplex, Parkinson-kór, Bechterew-kór stb. Ezekben az esetekben azt javasoljuk, hogy a rendszeres gyógytornát az élőhelyhez legközelebb eső szakrendelésen vagy gyógytorna rendelőben vegyék igénybe. Adódhatnak olyan szövődmények, amin nem tudnak segíteni az aktív tornával, életvezetési praktikákkal, hanem manuálterápiára van szükség, hogy javuljon a páciens mozgása, állapota és egyben életminősége. Ekkor szívesen állunk rendelkezésre és 1-2 havonta kiegészítjük a terápiájukat manuális kezelésekkel.

13. Rehabilitáció árak

Az első lépés minden esetben az Állapotfelmérés, melynek időtartama 60 perc.
Ennek költsége 17.000 Ft.
Szenior és vezető gyógytornásznál 22.000 Ft.
Az Állapotfelmérés magába foglalja a konzultációt, vizsgálatot és kezelést.

A további kezelések 50 percesek és 17.000 Ft kerülnek.
Szenior és vezető gyógytornásznál 20.000 Ft.

Paulin Andrea

Paulin Andrea

2024. február 23.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Csípőprotézis műtét után fordultam a Sherlock Rehab egyik vezető gyógytornászához, mivel a műtét után több hónappal még mindig voltak fájdalmaim. 2-3 manuálterápiás kezelés után teljesen helyrejöttem, és azóta is jól vagyok. Bár ezek a kezelések nem mondhatóak kellemesnek, de hatásosságuk miatt csak ajánlani tudom mindenkinek.
Hunkár Andrea

Hunkár Andrea

2024. január 16.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Segítenek olyan fájos testrészeken, amiket már mindenki megpróbált megoldani, sikertelenül. Ajánlom!
Manolescu Onoriu

Manolescu Onoriu

2023. december 18.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Régóta kerestem egy olyan rehabilitációs rendelőt , ahol tudnak szakszerűen foglalkozni a balesetem utáni rehabilitációval. Nagyon profi szakembert találtam Viki személyében aki kivizsgálás után 3-4 alkalommal foglalkozott az érintett terület ideg es izom kezelésével. Csak ajánlani tudom, teljesen rendbe hozott a kezelések után. Ritka olyan hely ahol a szakértelem kombinálva a manuál terápiával tudd ilyen gyors eredmény hozni. Köszönöm Viki es köszönöm a Sherlock Rehab rendelőnek. Onoriu
Nagy Hugó

Nagy Hugó

2023. szeptember 29.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Gyerek korom óta rendszeresen sportolok hetente legalább 4-5 alkalommal. Rendszerint, ha valamilyen testi panaszom van, hát-, váll-, derékfájás. Vagy akár az achilles szakadás utáni rekreációról van szó, akkor a Sherlock Rehabot kerestem fel. Olosz Józseffel és Moldoványi Mártonnal is dolgoztam együtt. Nagyon elégedett vagyok! Az ismertetett panaszok után megvizsgálnak és a felállított és hipotézis alapján kezelnek. Rendszerint "házifeladatot" is kapok gyakorlatok formájában, amik elősegítik a gyógyulást. Mindig gyorsan javult az állapotom, emiatt csak ajánlani tudom őket!
Malik Vivien

Malik Vivien

2023. június 18.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Nagyon szuper hely! Szakképzett gyógytornász foglalkozik velem. Jó úton haladok, hogy teljesen felépüljek egy bokatörés után!
Kiss Gergő

Kiss Gergő

2023. június 5.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Csonttörés után érkeztem ide. Már a harmadik alkalom után visszanyertem a teljes mozgástartományt és szinte fájdalom mentesen tudtam mozogni. Kifejezetten tudom ajánlani ezt a helyet!
Kunos Viola

Kunos Viola

2022. március 21.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Baleset utáni rehabilitáció céljából kerestem fel a Sherlock Rehabot ajánlás alapján. Külön tetszett, hogy az adott probléma alapján ők ajánlanak szakembert a gyógytornászaik közül. Marcihoz kerültem, már az első alkalom után is könnyebben mozogtam, kevesebb fájdalmam volt és jó hangulatban telnek a kezelések.
Marton Orsi

Marton Orsi

2022. március 3.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
fb
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Szabó Klára-hoz jártam nem egyszer sérülésekkel és egyéb lenyomozhatlannak tűnő izomfeszülésekkel és fájdalmakkal. Minden alkalommal profin kezelt, sikeres volt a rehabilitációm. Mindenkinek bizalommal ajánlom.
Kölcsényi Soma

Kölcsényi Soma

2021. október 22.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Már évtizedek óta súlyzózom és mindig lesérülök. Sok helyen jártam, sokféle sportrehabilitációs szakemberrel dolgoztam együtt, de a Sherlock Rehab egy teljesen más szint! Mindig sikeresen helyrerakják az aktuális sérüléseimet.
Marton Mónika

Marton Mónika

2021. szeptember 22.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
fb
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
A térdműtétem utáni rehabilitáció során, nekem is egy kedves ismerősöm ajánlotta a Sherlock Rehabot, ott is Jocót és Balázst. Jelezte, hogy mindkét esetben kemény lesz a kezelés, de higgyem el megéri. Így is lett, valóban profik, kedvesek, tényleg azt érzi az ember, hogy jó kezekben van. Mindenkinek csak ajánlani tudom, és ajánlom is folyton.

Időpontfoglalás X

Az alábbi lehetőségek közül választhat:

Online időpontfoglalás Visszahívást kérek

Panaszai alapján a legmegfelelőbb szakembert választjuk ki és visszahívjuk Önt.


Telefon: +36 70 701 5643

Telefonos ügyintézőnk hétköznapokon
8:00 - 17:00 között várja hívását.


X Időpont lemondás
Név: *
E-mail: *
Telefon: *
Helyszín:
Térkép
Térkép
Tünetek: *

Köszönjük megtisztelő bizalmát!
Hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Sikeres időpontfoglalás!

Megerősítő emailt küldtünk, melyben további
fontos tudnivalók vannak a kezeléssel kapcsolatban.
Kérjük, olvassa át figyelmesen.

1Terapeutaválasztás

Glázer Patrícia

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Pinczi Annamária

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Tiba Fanni

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Meszéna Erzsébet

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Szabó Réka

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Jákob Zsuzsanna

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Szabó Klára

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Kemény Botond

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Zsemler Tibor

gyógymasszőr

PEST XIV. bemutatkozás

Vaski Sára

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Kodak Adrienn

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Moldoványi Márton

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Józsa Beáta

szenior gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Olosz József

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Horváth Noémi

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás
Glázer Patrícia - gyógytornász

Glázer Patrícia - gyógytornász

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 11. kerület - Újbuda,
Bocskai út 31.
2. emelet 2. ajtó
Kapucsengő: 8
Lift: van
Parkolás Az épület mögött, az Edömér utcában könnyen lehet parkolni.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 14. kerület - Zugló,
Stefánia út 9.
1. emelet 3. ajtó
Kapucsengő: 14
Lift: van
Megközelítés Bejárat a Besnyői utca felől.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés