VCT - Új manuálterápiás módszer a belső szervi problémák kezelésére

1. A VCT módszer áttekintése

A Viszcerális Konvergencia Terápia (VCT) egy integrált viszcerális - "viscera" latin szóból származik, ami a test belső szerveire utal - kezelési módszer, amely többek között hagyományos viszcerális terápiás technikákat és modern tudományos ismereteket ötvöz. A továbbiakban Olosz József, vezető gyógytornász írását olvashatjuk.

A módszer kidolgozásában és továbbfejlesztésében szorosan követtem a legújabb tudományos kutatásokat, hogy a terápia a lehető leghatékonyabb és legbiztonságosabb legyen. A módszer nemcsak a szervek közötti mozgás és az összenövések fontosságát veszi figyelembe, hanem az agy mechanizmusait is, ezzel lehetővé téve egy holisztikus megközelítést, ami a belső szervek, a mozgásszervrendszer és a központi idegrendszer összefüggéseit egyidejűleg vizsgálja.

A VCT nem univerzális gyógymód minden belső szervi problémára, de egyes esetekben, például emésztési, urológiai és nőgyógyászati panaszoknál gyors és hatékony megoldást kínálhat. A kezelés során rövid idő alatt kiderül, hogy egy adott egyén számára milyen mértékben hatékony a terápia, és ha szükséges, további terápiás módszerekkel - mint például Stecco fascia manipuláció, Maitland manuálterápia vagy gyógytorna - egészítjük ki a kezeléseket és szükség esetén orvosi segítséget kérünk.

 Viszcerális kezelés VCT-vel
Viszcerális kezelés VCT-vel.

2. Miért van szükség a VCT-re?

Az emberi test egy csodálatosan összetett rendszer, ahol minden egyes rész összekapcsolódik egymással. Képzeljük el, hogy a belső szervek és a mozgatórendszer (izmok, fascia, ízületek és csontok) egy harmonikus zenekart alkotnak, ahol az idegrendszer a hangmester és minden hangszer fontos szerepet játszik az egész szimfóniában. De mi történik, ha egy hangszer elromlik, vagy hamis hangot ad ki, netán a karmester hibázik? Az egész zenekar harmóniája megzavarodik.

A hagyományos orvoslás erejét és gyengeségét egyaránt abban látom, hogy intenzíven fókuszál az egyes szervek részletes tanulmányozására és kezelésére. Ebben a megközelítésben a nőgyógyász a nőgyógyászati problémákkal, a gasztroenterológus az emésztési zavarokkal, a neurológus az idegrendszeri diszfunkciókkal, és a reumatológus a derékfájdalommal foglalkozik. Azonban ez a szakosodott nézőpont gyakran elfeledkezik a test holisztikus működéséről: arról, hogy nem elég, ha az egyes "hangszerek" jól szólnak önmagukban; egy igazán lenyűgöző szimfónia csak akkor születhet, ha minden közreműködő figyel egymásra és összhangban játszik.

A VCT célja a belső szervek, a mozgatórendszer és az idegek közötti harmónia helyreállítása.

Sokakban merülhet fel a kérdés: hogyan lehetséges, hogy néhány masszázsszerű nyomással befolyásoljuk a belső szervek működését? Hogyan hathatunk a menstruációra, az emésztésre, vagy akár a migrénre egy "hasi masszázzsal"? Hamarosan ezekre a kérdésekre is választ adok, de kezdjük az alapoknál.

3. Zsigerek működésének elméleti háttere

3.1. A belső szervek szeretnek mozogni

Mindenki számára egyértelmű az izmok, ízületek mozgása és annak fontossága, hisz szemmel látható. De gondoltunk-e arra, hogy bőrünk alatt, a belső szervek ugyanígy mozognak és csak így tudnak megfelelően működni?

Nézzük például a légzést. Lehet látni, ahogy a mellkas emelkedik-tágul és a vállak megmozdulnak. Azt viszont nem látjuk, hogy mindeközben a belső szervek is ide-oda vándorolnak. Belégzéskor a máj akár 3-5 cm-t is lesüllyed, a lép és a vesék is elmozdulnak, körülbelül 1,5 cm-t. [1]

Továbblépve ugyanezt látjuk a méhnél is menstruáció alatt: lesüllyed 3 cm-t, hogy ki tudjon lökődni az endometrium. [2]

Belső szervek mozgása MRI felvételen.

3.2. Hogyan képesek a szervek ilyen harmonikusan követni a mozgást?

Ha a szervek nem lennének valamilyen formában rögzülve, akkor mind a medencefenékben helyezkednének el, és mit sem érdekelné őket, hogy mi éppen lélegzünk, vagy sétálunk. A belső szervek egy speciális kötőszöveti rendszerrel - fasciával és szalagokkal - kapcsolódnak egymáshoz, valamint a mellkashoz, bordákhoz, az izmokhoz és a medencéhez. Ez a rendszer nemcsak stabilizálja a szerveket, hanem egyben biztosítja is azok szükséges mozgását.

Most vizsgáljuk meg a méh rögzítését. Elöl a hólyag és a szeméremcsont kapcsolódik hozzá egy szalaggal, míg hátul a végbélhez és a keresztcsonthoz rögzül. Oldalirányban pedig a medencelapát és az oldalsó hasizmok közötti szalagok biztosítják stabilitását és mozgékonyságát.

Méh rögzítése fascia által Méh feszülés alatt
Egészséges és mozgásában korlátozott kötőszövetek szemléltetése a méhen.

3.3. Mi történik ha a szervek nem tudnak mozogni?

Ez történhet például akkor, ha a szalagok és a fascia túlzott feszülése miatt nem tudják megfelelően támogatni a belső szervek mozgását.

Az összenövések (adhéziók) tökéletes példái annak, hogyan befolyásolhatják a traumák a belső szervek működését. Akár egy műtét (császármetszés, vakbél, hasi laparoszkópos műtét), medencetörés vagy hosszan tartó gyulladás (endometriózis, IBS, Chron betegség) eredményeként kialakuló hegesedések korlátozhatják szerveink mozgását, ezzel csökkentve azok természetes mozgékonyságát. [3]

Méh rögzítése fascia által
Összenövések a méhben. Erősebb idegzetűeknek: videó az adhéziók műtéti eltávolításáról.

Ha túlerőltetjük a vádlit futás közben és az megmerevedik, láthatóan és érezhetően feszessé és fájdalmassá válik. Ugyanakkor a belső szerveink mozgásbeszűkülését nem érzékeljük és nem is látjuk közvetlenül.

"Ha nem fáj, akkor minden rendben van." - gondoljuk gyakran.

És valóban, a szerveink automatikusan, tudat alatt működnek. Ez egyik oldalról kiváltság, mert ha folyamatosan éreznénk és tudatosítanánk minden belső mozgást és folyamatot, akkor a figyelmünket teljesen lekötné például, hogy a reggeli szendvics miként halad át az emésztőrendszeren, vagy mikor telik meg a hólyag. Ugyanakkor, másik oldalról nézve, ez a "láthatatlanság" azt is jelenti, hogy szerveink hosszú ideig működhetnek diszfunkcionálisan anélkül, hogy észrevennénk.

3.4. De valahogy mégiscsak képesek üzenni, ha nagy a baj!

A korábban említett zenekari analógiához visszatérve, ahol minden hangszer egy-egy szervet szimbolizál: ha egy hegedű hamisan szól, az az egész zenekar harmóniáját befolyásolja. Hasonlóan, a zsigerek rendkívül komplex idegi hálózattal rendelkeznek. Ezáltal nem csak az aggyal tartanak kapcsolatot, hanem egymással, az izmokkal, ízületekkel és még a bőrrel is összeköttetésben állnak.

A legfrissebb kutatások azt mutatják, hogy a belső szervekkel kapcsolatos problémák kisugározhatnak más területekre az idegi konvergencia, azaz az idegek közötti átkapcsolás következtében.

Egy érdekes egérkísérlet során, amikor a kisállatok beleiben gyulladást hoztak létre, a vádli izmok túlérzékennyé váltak. Amikor azonban a kutatók megfordították a vizsgálatot és az egerek talpát kezdték stimulálni hideggel vagy elektromosan, a vastagbél területén érzékenység lépett fel. [4]

Bélgyulladás és vádlifájfalom kapcsolata
A bélgyulladás gyakran okoz vádli- és sarokfájdalmat az idegi konvergencia révén.

További vizsgálatok kimutatták, hogy a császármetszéssel szült nők jelentős része a műtétet követő években az adhéziók kialakulása miatt gyakran szenved derékfájdalomtól, valamint nyak- és fejfájástól. Mindeközben a trauma helyei, a hegek legtöbb esetben nem érzékenyek.

A belső szervek képesek jelezni, ha valami nincs rendben, ám e jelek kiszámíthatatlan módon, szeszélyesen és gyakran távol a tényleges problémás területtől jelentkeznek.

4. Hogyan működik a VCT?

A zsigerek működését kétféleképpen tudjuk befolyásolni a kezünkkel:

  1. Egyrészt direkt módon, amikor közvetlenül a hasüregben, a szervek közvetlen közelében dolgozunk. Ilyenkor érzékeny mozdulatokkal és lágy fogásokkal befolyásoljuk a belső szervek és azok felfüggesztései állapotát, segítve azok mozgását.
    Gondoljunk például egy hasfájásra, mely során ösztönösen megnyomjuk a hasunkat, valójában ezzel a szervek mozgatásával enyhíteni próbáljuk a fájdalmat. Terápiás környezetben erre speciális technikákat használunk.
    Belső szervek direkt kezelése VCT-vel.
  2. Másrészt indirekt módon is tudunk hatni a zsigerekre. Mivel a szervek szalagokkal és fasciával kapcsolódnak a medencéhez, a bordákhoz és más izmokhoz, így a környező területek kezelésével is befolyásolhatjuk azok működését. Egy tanulmányban például görcsös menstruációval (dysmenorrhoea) küzdő nőknél csupán a medence körüli izmok trigger pont terápiájával sikerült csökkenteni a görcsöket. [5]
    Azok, akik gyakran tapasztalnak fejfájást, észrevehetik, hogy ösztönösen masszírozzák vagy nyomkodják a nyakukat a fájdalom enyhítése érdekében. Ez az indirekt önsegítő "kezelés" szemléltetheti legjobban a VCT indirekt technikáit.
    Belső szervek indirekt kezelése.

A módszer egy multidiszciplináris, integrált megközelítést alkalmaz. Direkt terápiás módszerek, mint a Barral módszere és a CPT (Clear Passage Therapy), valamint indirekt eljárások, úgymint a Stecco fascia kezelés, a Trigger Point Therapy (TrP), és a Maitland manuálterápia ötvözésével jött létre. Az elméleti alapokat az idegi konvergencia elmélete és az agy fájdalommegküzdési mechanizmusai adják. Ezen alapelvek fényében a módszer kifejezetten a belső szervek, a mozgásszervrendszer és a központi idegrendszer közötti összetett interakciókra és hatásmechanizmusokra fókuszál. [6]

A vizsgálati protokoll célja nem a diagnosztizálás, vagyis nem arra fókuszál, hogy konkrétan megállapítsa, melyik belső szerv diszfunkcionális, hanem annak megértése, hogy egy diszfunkcionálisan működő szerv hogyan befolyásolja a mozgásszervrendszert.

Bár a VCT módszer nem tekinthető univerzális megoldásnak minden belső szervi problémára, azokban az esetekben, ahol releváns – például emésztőrendszeri panaszok, mint puffadás és székrekedés; urológiai problémák, mint visszatérő felfázás, gyakori vizelés és vizeletvisszatartás; valamint nőgyógyászati tünetek, mint fájdalmas vagy rendszertelen menstruáció és premenstruációs szindróma (PMS) –, egy gyors és hatékony terápiás megközelítésként szolgál. A kezelési folyamat során gyorsan egyértelművé válik, hogy egy adott egyén számára mennyire lehet hatékony a terápia. Amennyiben a VCT nem nyújt megoldást, ez is viszonylag hamar kiderül - mivel azok a funkcionális problémák, amelyek kezelhetők a módszerrel már egy-három kezelésre reagálnak - így lehetőség nyílik más terápiás megközelítés felé nyitni.

Tegye meg az első lépést az egészség felé!

Állapotfelmérés menete

5. Mitől egyedi a VCT?

A Viszcerális Konvergencia Terápia (VCT) egyedülállósága több szempontból is megnyilvánul. Elsősorban a módszer nem közvetlenül a belső szerveket kezeli vagy diagnosztizálja; helyette a szervek körüli "miliőt" próbálja helyreállítani. Tehát nem kifejezetten az irritábilis bél szindrómát (IBS) vagy az endometriózist kezeli, hanem konkrét tüneteket, például hasmenést, puffadást vagy fájdalmas menstruációt.

Másodsorban a VCT nem csak biomechanikai szempontokra összpontosít, nem állítja, hogy a probléma mögött csak fizikai feszültség áll. Ahelyett, hogy csak a feszülésekre fókuszálna, a VCT komplexebb megközelítést alkalmaz. Figyelembe veszi az agy és a szervek közötti komplex kommunikációt. A szervek "bejövő jelzéseket" (afferens jelzések) küldenek az agyba, amely ezek alapján "kimenő jelzéseket" (efferens válaszokat) generál, irányítva ezzel a szervek működését. Ha a szervek nem működnek megfelelően, az agy is hibás bemeneti jelzéseket kap, amelyek alapján rosszul működő kimeneti válaszokat generál. [7][8]

A VCT az agy 'becsapásával' módosítja a bejövő jelzéseket
A VCT ezen a ponton avatkozik be: az agy "becsapásával" módosítja a bejövő jelzéseket, ezzel befolyásolva az agy kimeneti válaszait és így javítja a szervek funkcióit.

Összefoglalva, a VCT nem csak a fizikai állapotokra fókuszál, hanem az agy-szerv kommunikációt is próbálja javítani. Az agy által generált válaszmechanizmusok manipulálásával az eljárás egy átfogó, komplex terápiás hatást eredményez.

6. Miből áll egy kezelés?

Az első konzultáció során egy átfogó anamnézist és kórtörténeti felmérést végzünk, hogy összefüggéseket találjunk a belsőszervi és mozgásszervi tünetek között. Ebben a folyamatban különös figyelmet szentelünk a tünetek jellegének, a megjelenésük időbeli sorrendjének, valamint a korábban elvégzett orvosi vizsgálatok eredményeinek. A kórtörténeti felvétel után fizikális vizsgálat következik.

A belső szervek állapotát, mozgását nem tudjuk közvetlenül vizsgálni a rendelőben, pedig azok működése jelentős hatással vannak az izmokra és ízületekre, így ezeket a rendszereket vizsgáljuk annak érdekében, hogy következtetéseket vonjunk le a belső szervek állapotáról.

Például, ha egy derékfájás esetén nőgyógyászati problémát gyanítunk, a méh közvetlen vizsgálata nem lehetséges és a terápia hatékonyságát sem lehet azonnal megítélni— hiszen egy páciens nem tudja egyszerűen kijelenteni, hogy "most már sokkal jobban mozog a méhem és képes 1cm-t süllyedni." Ebben az esetben a derékfájdalom állapotának vizsgálatával értékeljük a méh állapotát és a kezelés sikerességét.

Viszcerális kezelés konzultáció
Fontosnak tartjuk, hogy pontosan elmagyarázzuk a páciensnek, hogy a kezelés során mit és miért fogunk tenni.

Miután sikerült egy hipotézist felállítani és tesztekkel meghatározni a fájdalmas mozgásokat, megkezdjük a kezelést. Amennyiben célunk a szervek közvetlen mozgatása, a páciens a hátára fekszik, és a hasán keresztül különféle direkt technikákkal igyekszünk a belső szerveket mobilizálni és nyújtani. Ekkor a páciens enyhe feszülést vagy tépő érzést tapasztalhat, míg a terapeuta a kezei által érzékelt ellenállást használja diagnosztikai jelként. A kezelés során - a páciens reakcióit szorosan monitorozva - igyekszünk enyhíteni ezeket a feszültségeket. A terápia hatékonyságát tovább fokozhatjuk, ha nem csak a belső szerveket, hanem azok rögzítési pontjait is kezeljük indirekt technikákkal, például a bordáknál, a medencénél, a deréknál, mellkasnál vagy a hasizomnál.

Dolgunk végeztével ismételten teszteljük a fájdalmas mozgásokat. Így objektíven láthatjuk, hogy a szervek hogyan reagáltak a terápiára.

Viszcerális terápia után a változások tesztelése
A mozgásszervi tünetek újratesztelése a kezelés után.

A kezelést követő hetekben a páciens nemcsak a mozgásszervi tüneteit, hanem a belső szervek állapotát is megfigyelheti, ideértve például az emésztést, a menstruációt vagy a gyakori éjszakai vizelést. Ha a következő konzultáció során kiderül, hogy a kezelés hatásos volt, tovább folytatjuk az eddig meghatározott kezelési irányt, és egy átfogóbb terápiát alkalmazunk a hatás fokozása érdekében.

Amennyiben a kezelés nem hozott látványos eredményt, új hipotézist állítunk fel és másik kezelési stratégia felállításával próbáljuk megoldani a problémát.

Körülbelül három sikertelen terápia után javasoljuk a további diagnosztikai vizsgálatok elvégzését és/vagy orvosi konzultációt.

7. Esettanulmányok

7.1. Az epeműtét és a viszcerális kezelés összefüggései

Péter egy rejtélyes csípőfájdalommal keresett fel, ami miatt nem tudott sem járni, sem ülni, csupán felhúzott térdekkel feküdni. Korábban nem volt sérülése a csípőjében. Nemrégiben egy epeműtéten esett át, ami felkeltette az érdeklődésemet, mivel a VCT megközelítése alapján egy ilyen műtét után változhat az agy és a szervek közötti kommunikáció. Feltételeztem, hogy az epeműtét során vagy utána kialakult szöveti változások hibás bemeneti jelzéseket küldhetnek az agyba.

Tesztelésként a máj környékén létrehoztam egy szöveti változást a VCT módszertanát követve, aminek következtében Péter fájdalma azonnal csökkent. Amint azonban elengedtem a máj környéki szöveteket, a fájdalom azonnal visszatért. Így a máj környékén alkalmaztam specifikus viszcerális terápiás technikákat, hogy optimális bemeneti jelzéseket generáljak az agy számára.

Epeműtét okozta csípőfájdalom viszcerális kezelés előtt és után.
Az első kezelés eredményeként Péter panaszai jelentősen, körülbelül 90%-ban enyhültek.

További három alkalommal kezeltem őt, különböző direkt és indirekt technikákat alkalmazva és ennek következtében a csípőfájdalma teljesen megszűnt.

7.2. Nőgyógyászati problémák összefüggése a térdfájással

Laura egy súlyos térdfájdalommal keresett fel, amely különösen futás közben vált intenzívvé. A fájdalom olyan mértékű volt, hogy a terhelés után két nappal is nehezen tudott járni. Emellett lapocka- és derékfájással is küzdött. Vizsgálat során derült ki, hogy korábban hormonális problémákkal is küzdött, amelyek között polycisztás ovarium szindróma (PCOS) és endometriózisra utaló jelek is fellelhetők voltak.

Feltételeztük, hogy Laura panaszai összefüggésben állnak e hormonális problémákkal. Ezt követően viszcerális terápiás technikákkal kezeltük a hasi szöveteket, ami azonnali hatással volt a lapockájára: már a kezelés után fájdalom nélkül tudta mozgatni.

Összefüggés a térdfájdalom és a PCOS között
A térdfájás és a nőgyógyászati panaszok között összefüggés van.

A kezelés eredményességének ellenőrzése érdekében Laura egy extrém fizikai kihívásnak tette ki magát: 30 km-es terepfutás a Börzsönyben, téli időjárási viszonyok közepette. Korábban már 7-8 km megtétele után abba kellett hagynia a futást a fájdalom miatt. Most azonban csak az utolsó 3 km-nél jelentkezett enyhe fájdalom, ami jelentős javulásnak számított.

Ebben az esettanulmányban is megpróbáltam használni a Viszcerális Konvergencia Terápia (VCT) módszertanát a panaszok diagnosztizálása és kezelése során. Laura esetében is a szervek és az agy közötti kommunikációt céloztam meg, és az eredmények megerősítették, hogy..

Ez a megközelítés hatékony lehet olyan komplex esetekben is, ahol a belső szervek több mozgásszervi panaszt is okozhatnak.

8. Milyen esetekben lehet hatékony a VCT?

A módszernek nem célja a diagnózisok közvetlen kezelése, hanem a szervi diszfunkciók által okozott tünetek enyhítésére fókuszál. Így az alábbiakban olyan állapotokra összpontosítunk, ahol a módszer segítséget nyújthat:

  • Krónikus hasi fájdalmak
  • Emésztési problémák, mint például székrekedés, puffadás vagy hasmenés
  • Hólyagproblémák (felfázás, visszatérő húgyúti panaszok, prosztata problémák)
  • Krónikus derékfájdalom (évek óta tartó-, visszatérő-, hagyományos kezelésekre nem reagáló derékfájdalom)
  • Krónikus mellkasi fájdalmak (légszomj vagy nehézlégzés)
  • Nem traumatikus alsó- és felsővégtag fájdalmak
  • Pszichoszomatikus tünetek, mint például stressz vagy szorongás indukált mozgásszervi panaszok
  • Nőgyógyászati problémák (fájdalmas-, rendszertelen menstruáció, premenstruációs fájdalom, ovulációs fájdalom, méhsüllyedés, vizeletvisszatartási problémák)
  • Fejfájás (elsősorban az emésztési és/vagy nőgyógyászati problémákkal összefüggő, például menstruációkor jelentkező fejfájás)

9. Hogyan lehet hozzáférni VCT-hez, vagy alkalmazni azt?

A viszcerális terápiák terén hazánkban is egyre növekvő az érdeklődés. Számos módszer létezik, amelyek a belső szervek állapotának javítására fókuszálnak, de a VCT jelenleg kizárólag a Sherlock Rehab rendelőjében érhető el. Büszkék vagyunk arra, hogy a módszer hatékonyságát nemcsak gyakorlatban, de tudományosan is igazolni kívánjuk; jelenleg is zajlik egy klinikai kutatás, amelynek célja további empirikus bizonyítékok gyűjtése. A VCT módszerét tervezzük akadémiai keretek között is bemutatni, vagyis a jövőben oktatási programokat is indítunk annak szélesebb körű elterjesztéséért.

VCT oktatás
VCT oktatása egy belsős szakmai továbbképzésen.

10. Összefoglaló

Az emberi testben minden belső szerv összefüggésben van egymással, egy harmonikus rendszert alkotnak, ahol a zsigerek mozgása elengedhetetlen az egészséges működéshez. A belső szervek, melyek mozgását a fasciák és szalagok segítik, akkor működnek a legjobban, ha szabadon mozoghatnak. Traumák, műtétek vagy betegségek miatt kialakuló hegesedések azonban korlátozhatják ezt a mozgást.

A viszcerális terápia segítségével képesek vagyunk ezeket a mozgásbeli korlátozásokat kezelni, közvetlenül, direkten vagy indirekten befolyásolva a belső szerveket.

A Viszcerális Konvergencia Terápia (VCT) egy új terápiás megközelítés, amely egyaránt figyelembe veszi az emberi test komplexitását és a belső szervi problémák összetettségét.

A VCT az anatómiai ismeretek, idegrendszeri mechanizmusok és biomechanikai szempontok integrálásával dolgozik. Olyan különböző terápiás megközelítéseket ötvöz, mint a Barral módszer, a Clear Passage Therapy, a Stecco fascia manipuláció, Trigger pont terápia és a Maitland manuálterápia.

A terápia egyedülálló módon közelíti meg a belső szervek, a mozgatórendszer és az idegrendszer közötti összefüggéseket, és ezáltal nyújt megoldást olyan széleskörű problémákra, mint a krónikus fájdalom, az emésztési zavarok vagy a nőgyógyászati panaszok.

Források

  1. Suramo, I., Päivänsalo, M., & Myllylä, V. (1984). Cranio-caudal movements of the liver, pancreas and kidneys in respiration. Acta Radiol Diagn (Stockh), 5(2), 129-131. https://doi.org/10.1177/028418518402500208
  2. Kunz, G., & Leyendecker, G. (2002). Uterine peristaltic activity during the menstrual cycle: Characterization, regulation, function and dysfunction. Review Reprod Biomed Online, 4(Suppl 3), 5-9. https://doi.org/10.1016/s1472-6483(12)60108-4
  3. Maddern, J., Grundy, L., Castro, J., & Brierley, S. M. (2020). Pain in Endometriosis. Frontiers in Cellular Neuroscience, 14. https://doi.org/10.3389/fncel.2020.590823
  4. Sengupta, J. N. (2009). Visceral Pain: The Neurophysiological Mechanism. Handb Exp Pharmacol, 194, 31–74. https://doi.org/10.1007/978-3-540-79090-7_2
  5. Costantini, R., Affaitati, G., Fiordaliso, M., & Giamberardino, M. A. (2020). Viscero-visceral hyperalgesia in dysmenorrhoea plus previous urinary calculosis: Role of myofascial trigger points and their injection treatment in the referred area. Eur J Pain, 24(5), 933-944. https://doi.org/10.1002/ejp.1542
  6. Man, K., Kaplan, J., Damasio, H., & Damasio, A. (2013). Neural convergence and divergence in the mammalian cerebral cortex: From experimental neuroanatomy to functional neuroimaging. J Comp Neurol, 521(18). https://doi.org/10.1002/cne.23408
  7. Pedersen, K. V., Drewes, A. M., Frimodt-Møller, P. C., & Osther, P. J. S. (2010). Visceral pain originating from the upper urinary tract. Urolithiasis, 38(4), 345–355. https://doi.org/10.1007/s00240-010-0278-1
  8. Funahashi, Y., Takahashi, R., Mizoguchi, S., Suzuki, T., Takaoka, E., Ni, J., Wang, Z., DeFranco, D. B., de Groat, W. C., Tyagi, P., & Yoshimura, N. (2019). Bladder overactivity and afferent hyperexcitability induced by prostate-to-bladder cross-sensitization in rats with prostatic inflammation. J Physiol, 597(7), 2063–2078. https://doi.org/10.1113/JP277452

11. Viszcerális Konvergencia Terápia árak

Az első lépés minden esetben az Állapotfelmérés, melynek időtartama 60 perc.
Ennek költsége 17.000 Ft.
Szenior és vezető gyógytornásznál 22.000 Ft.
Az Állapotfelmérés magába foglalja a konzultációt, vizsgálatot és kezelést.

A további kezelések 50 percesek és 17.000 Ft kerülnek.
Szenior és vezető gyógytornásznál 20.000 Ft.

Modla Anna

Modla Anna

2024. február 20.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Igen hosszú ideje kínoznak különböző ízületi és egyéb fájdalmak, amit sem a reumatológia, sem a fizikoterápia, de még az injekciók sem tudtak oldani. Hallottam erről a furcsa-érdekes módszerről, így kerültem Horváth Noémi keze alá. Csodálatos módon néhány kezelés után nagyon jelentősen csökkentek a fájdalmaim!! Végtelenül alapos, mindenre kiterjedő figyelmű, összefüggéseket feltáró, türelmes és kedves terapeuta! Tovább folytatom a kezeléseket!!
Bauer Józsefné

Bauer Józsefné

2024. február 2.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Évek óta küzdök térd ízületi problémával. A gyógyszeres kezelések ideig óráig segítettek, de mindig visszatért a fájdalom. 2023 november elején nagyon erős térdfájdalmam volt, a járás is nehézségeket okozott. Ismerős ajánlására kerestem fel a Sherlock Rehabot.Nagyon hamar kaptam időpontot Meszéna Erzsébethez. nagyon kedves és körültekintő ellátásban volt részem. 4 alkalmas kezelés után eltűnt a fájdalom, sőt azóta ismét tudok zumba goldra járni. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki hasonló problémával küzd. Bauer Józsefné
Hajdu Anna

Hajdu Anna

2024. január 29.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Nagyon örülök, hogy rátaláltam a Sherlock Rehabra. Olyan összefüggéseket ismertem meg az emberi test működéséről, mely számomra eddig ismeretlen volt. Ez a holisztikus szemlélet nagyon érdekes volt, de a legfontosabb, hogy a manuálterápiás kezelések hatására megszüntek a hónapok óta fennálló fájdalmaim (csípő és derék). Már a második kezelés után jelentős javulást éreztem. Nagyra értékelem Horváth Noémi kedvességét, szakértelmét és a maximális odafigyelést, amit irántam tanúsított. Nagy köszönet Neki!
Héjja Luca

Héjja Luca

2024. január 25.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Kedves és segítőkész dolgozók. Rugalmas időpont egyeztetés és könnyen kezelhető időpont-csere rendszer. A terápia minden elvárást felülmúlt. Nagyon hatékony volt. A terápiát részletes beszélgetés előzte meg és minden kérdésemre választ kaptam. Kellő figyelmet fordítottak a magyarázatokra és adtak időt megérteni a dolgokat. A rendelő nagyon kellemes hely és kényelmes minden szempontból.
Herczeg Éva

Herczeg Éva

2024. január 2.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Több, mint 1,5 hónapja fájt a hasam, képtelen voltam dolgozni járni, a lakásból se tudtam kimozdulni, olyan fájdalmaim voltak. Orvostól orvoshoz jártam, de sehol nem tudtak segíteni. Elkeseredésemben elkezdtem keresgélni az interneten, és akkor találtam rá a SHERLOCK REHAB-ra. Nagyon szimpatikus volt a honlapjuk, sok hasznos információ elolvasása után, egyből bejelentkeztem. Gyorsan kaptam időpontot, Moldoványi Marcihoz kerültem. Már az első alkalom után éreztem, hogy jó helyen vagyok, és nagyon bíztam abban, hogy tud nekem segíteni. A hasi fájdalmaimat a műtétek utáni összenövések okozták. Marci alaposan elmagyarázta, hogy miből fog állni a kezelés. Nagy szaktudással rendelkezik, kedves, alapos, mindenkinek csak ajánlani tudom. Négy kezelés után teljesen elmúltak a fajdalmaim, és újra jól vagyok. Én a Budai rendelőben voltam, jól megközelíthető, parkolni is mindig lehet. Igényes, tiszta rendelő, és mindig pontosan kezdődött a kezelés. Köszönöm Marcinak a segítséget!
Benke Árpád

Benke Árpád

2023. december 12.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Nagyon kedves és profi ellátást kaptam, rendbejött a probélmám.
Nagy-Bálint Judit

Nagy-Bálint Judit

2023. november 22.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Tiszta, igényesen berendezett a kezelés helyszíne. Nagy szakértelemmel rendelkeznek az ott dolgozók, akik nagyon kedvesek. A problémámra mindig igyekeznek megtalálni a megfelelő megoldást.Pontos a kezelés kezdete. Rugalmas időpont foglalási lehetőség,melyet kényelmesen, online is megtehetünk. Mindenkinek ajánlom a helyet! Én Szabó Klárihoz járok évek óta. Alapos, precíz, nagy tudással rendelkezik és nagyon kedves!
Dr. Medgyesi János

Dr. Medgyesi János

2023. augusztus 6.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Külön öröm háziorvosként olyan manuálterapeutákkal találkozni, akik egyben látják a testet: a belső szerveket, az izomzatot, a mély izompólya rendszert. Nemcsak a fájdalmas terültre koncentrálnak, hanem keresik a kiváltó okot is! Esetemben egy korábbi pajzsmirigy, vagy vakbél műtét és egy évtizedekkel később jelentkező, 9 éve fennálló váll probléma végre új terápiás megközelítésbe került, az első kezelések eredményeképpen már terhelésre, nyújtásra nem fáj a vállam, a vállöv izomzata terhelhető, tudok aludni! Olosz József vezető gyógytornász és Balázs Viktória gyógymasszőr (akikkel találkoztam személyesen) számomra abszolút hiteles, nagyszerű szakember, ajánlom bátran a 'kezüket' és tudásukat!
Nemes-Nagy Anna

Nemes-Nagy Anna

2023. június 21.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Csípő és térdproblémával kerestem fel a rendelőt. Az itt alkalmazott kezelések elképesztően hatékonynak bizonyultak. 2 császármetszés okozta szöveti letapadásokat sikerült úgy oldani, hogy a mozgásom teljesen 'beolajozódott' tőle és a fájdalom is megszűnt. Réka végtelenül türelmes és kedves, a hatékony kezeléseknek hála sajnos ritkán találkozunk :-) Hatalmas plusz pont a rendelő színvonalas és barátságos megjelenése. Mindenkinek csak ajánlani tudom őket!
Deigner Agnes

Deigner Agnes

2023. május 25.
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
google
csillagcsillagcsillagcsillagcsillag
Két éve tartó éles vállfájdalmam és Achilles-ín feszülésem múlt el szinte teljesen 3 visceriális manuálterápiás kezelés után! Sokszor az ember nem is gondolná, hogy mi okozhat ilyen tüneteket! A hagyományos orvosi terápia csak a tüneteket kezelte minimális sikerrel. Köszönöm Sherlock Rehab!

Időpontfoglalás X

Az alábbi lehetőségek közül választhat:

Online időpontfoglalás Visszahívást kérek

Panaszai alapján a legmegfelelőbb szakembert választjuk ki és visszahívjuk Önt.


Telefon: +36 70 701 5643

Telefonos ügyintézőnk hétköznapokon
8:00 - 17:00 között várja hívását.


X Időpont lemondás
Név: *
E-mail: *
Telefon: *
Helyszín:
Térkép
Térkép
Tünetek: *

Köszönjük megtisztelő bizalmát!
Hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Sikeres időpontfoglalás!

Megerősítő emailt küldtünk, melyben további
fontos tudnivalók vannak a kezeléssel kapcsolatban.
Kérjük, olvassa át figyelmesen.

1Terapeutaválasztás

Glázer Patrícia

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Tiba Fanni

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Meszéna Erzsébet

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Szabó Réka

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Pinczi Annamária

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Jákob Zsuzsanna

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Szabó Klára

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás

Kemény Botond

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Zsemler Tibor

gyógymasszőr

PEST XIV. bemutatkozás

Vaski Sára

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Kodak Adrienn

humánkineziológus, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Moldoványi Márton

gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás

Józsa Beáta

szenior gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Olosz József

vezető gyógytornász, manuálterapeuta

BUDA XI. bemutatkozás
Jelenleg nem tud új pácienst fogadni.
Csak regisztrált páciensek tudnak kezelési időpontot foglani.

Horváth Noémi

gyógytornász, manuálterapeuta

PEST XIV. bemutatkozás
Glázer Patrícia - gyógytornász

Glázer Patrícia - gyógytornász

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 11. kerület - Újbuda,
Bocskai út 31.
2. emelet 2. ajtó
Kapucsengő: 8
Lift: van
Parkolás Az épület mögött, az Edömér utcában könnyen lehet parkolni.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés

Kérdése van? Segítünk!

+36 70 701 5643
Telefonos elérhetőség Hétköznapokon: 8:00 - 17:00

Cím Budapest, 14. kerület - Zugló,
Stefánia út 9.
1. emelet 3. ajtó
Kapucsengő: 14
Lift: van
Megközelítés Bejárat a Besnyői utca felől.
Nyitva tartás
Hétfő - Péntek7:00-21:00
Szombat/VasárnapZÁRVA
Útvonaltervezés